Ośrodek Koordynacyjno- Rehabilitacyjno- Opiekuńczy został powołany Zarządzeniem Nr 1217/17 Prezydenta Miasta Białegostoku z dnia 13 października 2017 r.
Celem działania Ośrodka jest realizacja rządowego programu ,,Za życiem’’, ze szczególnym uwzględnieniem kompleksowego wsparcia rodzin z dziećmi od chwili wykrycia u nich niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.
Zadania ośrodka
- Prowadzenia doradztwa dla rodzin dzieci z niepełnosprawnością lub zagrożonych niepełnosprawnością, w tym:
A) udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka,
B)wskazywanie rodzicom właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej i specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej, oraz możliwości wsparcia z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej,
C) wskazywanie rodzicom jednostek udzielających dziecku specjalistycznej pomocy, w tym podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych
2. Ustalenie poziomu rozwoju i funkcjonowania dziecka oraz potrzeb jego rodziny.
3. Ustalenie kierunków i harmonogramu działań podejmowanych wobec dziecka i jego rodziny, uwzględniających rozwijanie aktywności dziecka i jego uczestnictwa w życiu społecznym, oraz działanie na rzecz eliminowania barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dziecka w życiu codziennym.
4. Zapewnienie usług terapeuty, fizjoterapeuty, psychologa, pedagoga,
logopedy i innych specjalistów zatrudnionych w ośrodku.
5. Opracowanie i realizowanie z dzieckiem i jego rodziną indywidualnego programu kompleksowego wsparcia.
6.Organizacja zajęć kompleksowego wsparcia dziecka i jego rodziny określonych w programie.
7. Doradztwo w zakresie przystosowania warunków w miejscu zamieszkania dziecka do potrzeb dziecka oraz wykorzystania w pracy z dzieckiem odpowiednich środków dydaktycznych i niezbędnego sprzętu.
8. Ocenianie postępów dziecka oraz analizowanie skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie w ramach programu.
9. Prowadzenie akcji informacyjnych, w szczególności skierowanych do rodzin dzieci do 3 roku życia, dotyczących prawidłowości rozwoju dziecka i wspomagania jego rozwoju oraz działalności prowadzonej przez ośrodek.
10. Nawiązanie współpracy odpowiednio z podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, ośrodkami pomocy społecznej oraz jednostkami organizacyjnymi wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.