Alfred August Tomatis w trakcie badań skoncentrował się na stworzeniu urządzenia (Elektroniczne Ucho) które ma zmodyfikować sposób słuchania i w konsekwencji sposób mówienia. Podczas wieloletnich badań nad głosem, emisją głosu i na roli pomiędzy uchem a głosem, stworzył programy słuchowe oparte na muzyce Mozarta i Chorałów Gregoriańskich, które przynosiły duże efekty.
Do których możemy zaliczyć:
- polepszenie koordynacji ruchowej,
- zwiększenie koncentracji,
- większa efektywność zapamiętywania,
- lepsze radzenie sobie z emocjami,
- zmniejszenie popełnianych błędów ortograficznych,
- zwiększenie umiejętności komunikacyjnych,
- zmniejszenie stresu,
- lepsze wykorzystywanie posiadanych możliwości.
Trzy prawa A.A. Tomatisa:
„1. Głos zawiera tylko to, co może usłyszeć ucho.
2. Jeśli uszkodzonemu uchu umożliwi się ponownie prawidłowe słyszenie utraconych lub stłumionych częstotliwości, natychmiast zostają one w sposób nieświadomy zrekonstruowane w emitowanym głosie.
3. Odpowiednia stymulacja słuchowa spowoduje trwałą poprawę zdolności słuchania i w konsekwencji, polepszenie odtwarzania dźwięków.”
Jest duży związek między uchem i językiem, między słuchaniem, a mową. W związku z tym jeśli umożliwimy przywrócenie słyszenia pewnych częstotliwości poprawi się emisja głosu, konsekwencją czego jest polepszenie słyszenia własnej mowy i zwiększenie efektywności nauki.
Musimy też pamiętać, że uszy są stworzone do słyszenia i słuchania. Słyszenie jest bierne, a słuchanie aktywne. Możemy się zamyślić (wyłączyć się) i słyszeć, ale nie słuchać co kto mówi. Dzięki treningowi słuchowemu metodą Tomatisa poprawia nam się zdolność słuchania.
Poniżej przygotowane przeze mnie utwory Mozarta i Chorały Gregoriańskie które możecie państwo odtworzyć lub pobrać. Dzieci i dorośli powinny słuchać tej muzyki dwie godzinny dziennie najlepiej w słuchawkach nausznych (a nie małych dousznych) . Jeśli nie macie Państwo słuchawek lub dziecko nie chce w nich siedzieć może ta muzyka grać z głośnika.
Trening powinien wyglądać następująco:
1. 30 minut Mozart
2. 30 minut Chorały
3. 30 minut Mozart
4. 30 minut Chorały
Przez dwa tygodnie.
Przygotowane utwory są już 30 minutowe należy pamiętać jedynie o włączeniu kolejnego.
Podczas słuchania powinniśmy miło spędzać czas, robić to co lubimy np.: rysować, układać puzzle, grać w gry planszowe, budować z klocków, a nawet spać. Nie powinniśmy jednak grać na komputerze lub telefonie.
Pamiętajmy, że dopiero trening słuchowy przy korzystaniu z aparatu- Elektroniczne ucho w gabinecie Tomatisa będzie miało działanie terapeutyczne. Jednak słuchanie muzyki Mozarta i Chorałów Gregoriańskich w domu też przyniosą pozytywne efekty.
Opracowanie specjalista metody Tomatis
mgr Joanna Pliska
Materiały audio na dysku google do pobrania tutaj.