Tomatis w warunkach domowych

Alfred August Tomatis w trakcie badań skoncentrował się na stworzeniu urządzenia (Elektroniczne Ucho) które ma zmodyfikować sposób słuchania i w konsekwencji sposób mówienia. Podczas wieloletnich badań nad głosem, emisją głosu i na roli pomiędzy uchem a głosem, stworzył programy słuchowe oparte na muzyce Mozarta i Chorałów Gregoriańskich, które przynosiły duże efekty.

Do których możemy zaliczyć:

  • polepszenie koordynacji ruchowej,
  • zwiększenie koncentracji,
  • większa efektywność zapamiętywania,
  • lepsze radzenie sobie z emocjami,
  • zmniejszenie popełnianych błędów ortograficznych,
  • zwiększenie umiejętności komunikacyjnych,
  • zmniejszenie stresu,
  • lepsze wykorzystywanie posiadanych możliwości.

Trzy prawa A.A. Tomatisa:

„1. Głos zawiera tylko to, co może usłyszeć ucho.

2. Jeśli uszkodzonemu uchu umożliwi się ponownie prawidłowe słyszenie utraconych lub stłumionych częstotliwości, natychmiast zostają one w sposób nieświadomy zrekonstruowane w emitowanym głosie.

3. Odpowiednia stymulacja słuchowa spowoduje trwałą poprawę zdolności słuchania i w konsekwencji, polepszenie odtwarzania dźwięków.”

Jest duży związek między uchem i językiem, między słuchaniem, a mową. W związku z tym jeśli umożliwimy przywrócenie słyszenia pewnych częstotliwości poprawi się emisja głosu, konsekwencją czego jest polepszenie słyszenia własnej mowy i zwiększenie efektywności nauki. 

Musimy też pamiętać, że uszy są stworzone do słyszenia i słuchania. Słyszenie jest bierne, a słuchanie aktywne. Możemy się zamyślić (wyłączyć się)  i słyszeć, ale nie słuchać co kto mówi. Dzięki treningowi słuchowemu metodą Tomatisa poprawia nam się zdolność słuchania. 

Poniżej przygotowane przeze mnie utwory Mozarta i Chorały Gregoriańskie które możecie państwo odtworzyć lub pobrać. Dzieci i dorośli powinny słuchać tej muzyki dwie godzinny dziennie najlepiej w słuchawkach nausznych (a nie małych dousznych) . Jeśli nie macie Państwo słuchawek lub dziecko nie chce w nich siedzieć może ta muzyka grać z głośnika.  

Trening powinien wyglądać następująco:

1. 30 minut Mozart

2. 30 minut Chorały

3. 30 minut Mozart

4. 30 minut Chorały

Przez dwa tygodnie.

Przygotowane utwory są już 30 minutowe należy pamiętać jedynie o włączeniu kolejnego.

Podczas słuchania powinniśmy miło spędzać czas, robić to co lubimy np.: rysować, układać puzzle, grać w gry planszowe, budować z klocków, a nawet spać. Nie powinniśmy jednak grać na komputerze lub telefonie. 

Pamiętajmy, że dopiero trening słuchowy przy korzystaniu z aparatu- Elektroniczne ucho w gabinecie Tomatisa będzie miało działanie terapeutyczne. Jednak słuchanie muzyki Mozarta i Chorałów Gregoriańskich w domu też przyniosą pozytywne efekty.

Opracowanie specjalista metody Tomatis 

mgr Joanna Pliska

Materiały audio na dysku google do pobrania tutaj.