A
logo SOSW Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im.Waldemara Kikolskiego w Białymstoku

   

Samorząd Wychowanków w SOSW Białystok działa od dnia 17 czerwca 2008 r.

W ramach SW działają następujące sekcje:

1) porządkowa
2) informacyjna
3) kulturalno-rozrywkowa
4) sportowa
5) popularno-naukowa

 

Prezentacja w PowerPoint - Droga do samorządności - zobacz

Rok szkolny 2021/2022

Finał konkursu kulinarnego z cyklu „Przepis na zdrowie”

W kwietniu tego roku nastąpił finał konkursu kulinarnego z cyklu „Przepis na zdrowie”. Nagroda specjalną przyznana została przez Samorząd Wychowanków. Przewodniczący i zastępca Samorządu Wychowanków, czyli Magda i Robert, długo zastanawiali się komu ją przyznać. Po długich naradach wytypowali wychowanków grupy III. Nagrodą był kupon o wartości 50zł.

Głosowanie do Rady Samorządu Wychowanków

W listopadzie odbyło się kolejne głosowanie do Rady Samorządu Wychowanków. Wybory mają charakter tajny. Każdy uprawniony do głosowania składa podpis potwierdzający odbiór karty do głosowania, na której następnie zakreśla jedno imię i nazwisko (było też zdjęcie) wybranego kandydata. Następnie wrzuca kartę do zalakowanej urny wyborczej.

Po zakończeniu Wyborów Komisja Wyborcza policzyła głosy.

Na przewodniczącego SW została wybrana Magda a zastępcą - Robert.

 

Rok szkolny 2020/2021

Sekcja porządkowa Samorządu Wychowanków w akcji

Sekcja porządkowa Samorządu Wychowanków znowu w akcji. Tym razem Ewa i Robert skrupulatnie sprawdzają porządek w szafkach wszystkich wychowanków. Zdecydują kto tym razem zostanie największym Czyściochem w grupie?
 

 

Konkurs kulinarny „Przepis na zdrowie”

 

Konkurs kulinarny „Przepis na zdrowie”  realizowany  został w ramach programu dla szkół, promującego zdrowe nawyki żywieniowe oraz z  inicjatywy Samorządu Wychowanków. W skład komisji konkursowej weszli m.in. przewodniczący i zastępca przewodniczącego Samorządu Wychowanków.

Każda grupa wychowawcza przegotowała prosty przepis na potrawę z wykorzystaniem owoców, warzyw i mleka. Wszystkie prace zostały udokumentowane w formie przepisów, jak krok po kroku wykonać proponowane danie. Efektem działalności kulinarnej wychowanków jest książka kucharska, z której mogą teraz korzystać wszystkie grupy wychowawcze.

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce - grupa II

II miejsce  - grupa VI, VIII

III miejsce  - grupa IX

SERDECZNIE GRATULUJEMY. Pozostałym grupom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w realizację konkursu.

 

Wybory do Rady Samorządu Wychowanków

Tradycją już jest, że jesienią w naszym Ośrodku odbywają się wybory do Rady Samorządu Wychowanków. Jednak po raz pierwszy odbyły się one w reżimie sanitarnym, z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa związanych z COVID -19. W bieżącym roku szkolnym Rada Samorządu Wychowanków została wybrana po raz trzynasty. Kandydatów wytypowali wychowankowie podczas zajęć z wychowawcami spośród całej społeczności internackiej. Później rozpoczęła się kampania wyborcza. Kandydaci wspierani przez koleżanki, kolegów i wychowawców wymyślili i napisali hasła wyborcze. Zachęcali też koleżanki i kolegów do głosowania na siebie. 26 listopada 2020 r. odbyło się tajne głosowanie. Każdy uprawniony do głosowania złożył podpis potwierdzający odbiór karty do głosowania, na której następnie zakreślał imię i nazwisko (było też zdjęcie) wybranego kandydata. Następnie wrzucał kartę do zalakowanej urny wyborczej. Po zakończeniu Wyborów Komisja Wyborcza policzyła głosy. Trzynaste Wybory do Rady Samorządu Wychowanków przyniosły szczęście Magdzie, która zastała wybrana na przewodniczącą. Jej zastępcami będą: Nadin, Robert i Jakub.

Zwycięzcom GRATULUJEMY!

 

Rok szkolny 2019/2020

 

Walentynki A.D. 2020

 

"Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie."


                                        Konstanty Ildefons Gałczyński

 

Po raz kolejny, Samorząd Wychowanków zorganizował Święto Miłości w naszej szkole.  Wszyscy na sali bawili

się wyśmienicie, nie oszczędzano parkietu i nie zanotowano, aby błąkał się wśród nas jakiś smerf Maruda. Przybyli nawet absolwenci SOSW z nostalgią wspominający dawne czasy.  Impreza przebiegała rotacyjnie, raz był moment na dyskotekę i raz czas na konkurs. Wspierały nas wolontariuszki SP10 w Białymstoku, które zorganizowały kilka wymagających konkurencji, jak taniec z balonem, czy przekłuwanie serduszka. Na dyskotece królowały a jakżeby inaczej…rytmy Disco Polo. Wśród konkursów odbyła się również „Randka w ciemno”. O uznanie Magdy ubiegali się chłopcy z pierwszej grupy: Kuba, Mateusz i Patryk. Zwycięzca - Mateusz w nagrodę mógł zatańczyć z szkolną "gwiazdą". Najwięcej Walentynek dostała wspomniana Magda oraz Dawid. Zostali dzięki temu wybrani na najsympatyczniejszych Wychowanków w naszym Ośrodku.

 

Wybory do Rady Samorządu Wychowanków

Tradycją już jest, że w październiku w naszym Ośrodku odbywają się wybory do Rady Samorządu Wychowanków.
W tym roku szkolnym Rada Samorządu Wychowanków została wybrana po raz dwunasty.
Kandydatów wytypowali wychowankowie podczas zajęć z wychowawcami spośród całej społeczności internackiej. Później rozpoczęła się kampania wyborcza. Kandydaci wspierani przez koleżanki, kolegów i wychowawców wymyślili i napisali hasła wyborcze. Zachęcali też koleżanki i kolegów do głosowania na siebie. Wszyscy mogliśmy je przeczytać, gdyż były rozwieszone w kilku widocznych miejscach w SOSW.
Wybory do Rady SW mają charakter tajny i przebiegają w atmosferze i scenerii bardzo zbliżonej do wyborów rangi ogólnokrajowej. 24 października 2019 r. odbyło się tajne głosowanie. Każdy uprawniony do głosowania złożył podpis potwierdzający odbiór karty do głosowania, na której następnie zakreślał imię i nazwisko (było też zdjęcie) wybranego kandydata. Następnie wrzucał kartę do zalakowanej urny wyborczej.
Po zakończeniu Wyborów Komisja Wyborcza policzyła głosy.
W tym roku szkolnym przewodniczącą Samorządu Wychowanków została bardzo lubiana przez wszystkich Magda, a jej zastępcą Robert.

Zwycięzcom GRATULUJEMY!

Rok szkolny 2018/2019

Wieczór Biesiadny

Piękna pogoda, dźwięki gitary, piosenki znane i lubiane – to wystarczy, żeby miło spędzić czas. 6 czerwca, jak co roku zebraliśmy się wokół świeczkowiska, aby wspólnie śpiewać piosenki, wszystkim dobrze znane, takie jak „Hej sokoły”, „Biały miś”, „My cyganie”. Pozwoliły one nam poczuć się zupełnie jak na wakacjach. Spotkanie zakończyliśmy konkursem „Jaka to melodia”. Dwie drużyny, chłopcy kontra dziewczyny, zgadywali tytuły piosenek, grane po jednej, dwóch lub trzech nutkach. Walka była bardzo wyrównana i zakończyła się remisem. Śpiewane piosenki zostaną w naszych głowach i pamięci jeszcze długo, może nawet do końca wakacji, albo jeszcze dłużej.

 

Święto Miłości

"Prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy. Im więcej dajesz, tym więcej ci jej zostaje"

Antoine de Saint-Exupery

W naszym internacie zgodnie z tradycją hucznie obchodziliśmy święto Walentynek. Były one nie tylko huczne ale i syte bo świętowane w tłusty czwartek... Każdy uczestnik bawił się świetnie lecz najlepiej ci którym nie zabrakło odwagi uczestniczyć w przeróżnych konkursach. Wychowanków internatu wspierały wolontariuszki ze SP nr 10 w Białymstoku. Zaprezentowały one pokaz tańca i zaśpiewały wiele pięknych piosenek o miłości. Potem przyszła pora na wspomniane konkursy. Te dawały ogromne pole do popisu... "pantofelek królewny" - zabawa w której "książę" winien było odnaleźć buty swej "wybranki", "zbieranie całusów" - konkurencja polegająca na zdobyciu na koszuli jak największej liczby trofeów w postaci pocałunków od wielbicielek, "najpiękniejsza" - dyscyplina wymagająca rozbudowanej wyobraźni, takiej aby stworzyć właśnie najpiękniejszy strój dla swej "ukochanej" oraz "rozbite serce" żeby odnaleźć tę samą, rozbitą figurę serca. Wieczór został dopełniony dyskoteką w której wszyscy spontanicznie wzięli udział. Na koniec odbyły się wybory najsympatyczniejszego wychowanka i wychowanki internatu. Wygrali je Bartek Grzegorek i Patrycja Szemborowska.

 

Wybory do Rady Samorządu

W dniu 8.11.2018r. w naszym Ośrodku odbyły się Wybory do Rady Samorządu Wychowanków. Uprawnionych do głosowania było 61 osób. Głosowanie przebiegało w atmosferze skupienia
i zgodnie z zasadami demokratycznych wyborów.  Udział w tych wyborach mają na celu  przybliżyć wychowankom sposób wybierania przedstawicieli do władz samorządu, czy władz państwowych.

Wyniki Wyborów:
- Patrycja Sz. – przewodnicząca Rady Samorządu Wychowanków
- Paweł B. - zastępca przewodniczącej

Zwycięzcom GRATULUJEMY!

Rok szkolny 2017/2018

DYSKOTEKA 

9 listopada 2017 r. Samorząd Wychowanków ponownie zorganizował we współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariusza z SP10 w Białymstoku dyskotekę. Najwięcej emocji wzbudziło ogłoszenie wyników do Samorządu Wychowanków. Funkcję przewodniczącej Rady Samorządu Wychowanków w roku szkolnym 2017/2018 objęła Weronika, która otrzymała największą liczbę głosów, zastępcy przewodniczącej to Robert Sawicki i Dawid Majewski.

Młodzież z zaprzyjaźnionej SP10 przygotowała ciekawe konkursy i zadbała o dobry nastrój wychowanków. Pozytywna energia towarzysząca uczestnikom, udzieliła się także wychowawcom, którzy tanecznym krokiem wkroczyli na parkiet. Wszyscy wspaniale się bawili przy hitach muzyki disco i z pewnością jeszcze długi czas będą mile wspominać ten wieczór .

Rok szkolny 2016/2017

Przedstawienie Kopciuszek - 2017

06 kwietnia 2017 r. wszystkie grupy wychowawcze przeniosły się na chwilę w bajkowy świat Kopciuszka. Stało się to dzięki uczniom z PG3 w Białymstoku. Pełna humoru, żywa akcja, doskonała gra aktorów, profesjonalne teatralne stroje i piękne dekoracje. To wszystko przykuło uwagę wychowanków, którzy ochoczo nagradzali występujących oklaskami. Zaprezentowana bajka przypomniała wszystkim, że dobro zawsze zwycięża, a cierpliwość i skromność zostają nagrodzone.

Walentynki 2017

 16 lutego Samorząd Wychowanków ponownie zorganizował we współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariuszy z PG3 w Białymstoku zabawę walentynkową. Najwięcej emocji wśród wychowanków wzbudziła randka w ciemno. Wybór kandydata lub kandydatki na randkę okazał się trudny, bo wszyscy pokazali się z jak najlepszej strony. W pięknie przystrojonej sali odbyła się dyskoteka. Wszyscy wychowankowie chętnie brali udział w konkursach walentynkowych. Podsumowaniem imprezy było ogłoszenie wyników poczty walentynkowej i wyłonienie króla i  królowej Walentynek 2017. Najwięcej walentynek otrzymali Renatka i Dawid. Dodatkową atrakcją były pięknie wykonane przez wolontariuszki piosenki o miłości.

 

Wspólne kolędowanie - 2016

 

Dnia 14 grudnia 2016r w Internacie odbyło się spotkanie pt: "Wspólne kolędowanie". Odwiedzili nas Wolontariusze z SKW z Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz Wolontariusze z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1. Gimnazjaliści przygotowali repertuar kilku najbardziej znanych kolęd. Śpiewom towarzyszyły dźwięki gitary. Wszyscy z uwagą słuchali koncertu. Na koniec najodważniejsi mogli samodzielnie nam zaśpiewać. Wspólne kolędowanie wprowadziło nas w magiczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

 

Wybory do Rady Samorządu Wychowanków - 2016

17 listopada 2016r. odbyło się głosowanie. Wybory do Rady SW mają charakter tajny i przebiegają w atmosferze i scenerii bardzo zbliżonej do wyborów rangi ogólnokrajowej.
Każdy uprawniony do głosowania złożył podpis potwierdzający odbiór karty do głosowania, na której następnie zakreślał jedno imię i nazwisko (było też zdjęcie) wybranego kandydata. Następnie wrzucał kartę do zalakowanej urny wyborczej.
Po zakończeniu Wyborów Komisja Wyborcza w składzie: Renata, Ania i Rafał policzyła głosy.

Wyniki głosowania zostały ogłoszone 24 listopada podczas apelu, na którym zebrała się cała społeczność internacka.
W tym roku szkolnym przewodniczącym Samorządu Wychowanków został bardzo lubiany przez wszystkich Wojtek. Jego zastępczynie to: Patrycja i Basia.
GRATULUJEMY!


Wycieczka do Sejmu  - 2016

27 października 2016 przedstawiciele Samorządu Wychowanków po raz kolejny wybrali się na wycieczkę do Sejmu. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali tam opowieści sympatycznej pani przewodnik o historii polskiego parlamentaryzmu - wielowiekowej tradycji funkcjonowania parlamentu, długim procesie kształtowania się demokracji parlamentarnej,
o tym, że początki parlamentaryzmu sięgają średniowiecza.
Następnie obejrzeli Salę Posiedzeń Sejmu, która jest piękna, obszerna z wyściełanymi zieloną tkaniną z miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta. To tutaj zapadają ważne uchwały
i decyzje.
Zwiedzając wszyscy przeszli przez Hall Główny, w którym obejrzeli tablicę upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy oddali życie za Polskę w czasie II wojny światowej oraz tablicę upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Zobaczyli także laski marszałkowskie z poprzednich wieków, a na dolnym poziomie makietę kompleksu sejmowego.
Po wyjściu z Sejmu wychowankowie niecierpliwie czekali na drugą zaplanowaną atrakcję, którą była wizyta w Pijalni Czekolady Wedel. Słodkie warsztaty odbyły się w przytulnej, pachnącej czekoladą kawiarence. Młodzież poznała tam historię czekolady, a desery, którymi zostali poczęstowani podbiły ich serca. Następnie pod fachowym okiem pracowników wszyscy własnoręcznie udekorowali ciastka białą czekoladą, które potem otrzymali w prezencie. Po skończonych warsztatach uczestnicy wycieczki otrzymali słodkie niespodzianki i mieli możliwość zrobić czekoladowe zakupy w firmowym sklepie.
Bogatsi o nowe doświadczenia, zmęczeni, ale w dobrych humorach wszyscy wrócili do Ośrodka planując już kolejną wycieczkę.


Rok szkolny 2015/2015

Internat przyjazny prawom dziecka - 2016

 

„Dziecko małe, lekkie, mniej go jest…..” - to ma prawa Janusz Korczak

 

Dnia 3 marca wychowankowie z grup wychowawczych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez p. Agnieszkę Bulak i p. Renatę Kulesza w ramach projektu Towarzystwa Internatów i Burs "Internat przyjazny prawom dziecka". Celem zajęć było przybliżenie dzieciom znaczenia i rozumienia podstawowych pojęć z zakresu praw dziecka, propagowanie tolerancji, omówienie stereotypów płci pokazanie, jakie stereotypy prowadzą do dyskryminacji.  Punktem wyjścia zajęć, był wiersz Marcina Brykczyńskiego

„Dzieci mają swoje prawa, niech każdy się dowie, że dziecko to także człowiek” zilustrowany zdjęciami prezentującymi podstawowe potrzeby dziecka. W trakcie zajęć zostały szczegółowo omówione podstawowe prawa dziecka, które mu przysługują, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do ochrony przed przemocą, prawo do zabawy i prawo do opieki medycznej. Wychowankowie zapoznali się z aktami prawnymi dotyczącymi praw dziecka opisywanych w Konwencji o prawach dziecka.

Walentynki - 2016

 

Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!  

W dniu 18 lutego spotkaliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej by uczcić DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO.  Tego dnia przekazujemy życzenia osobom, które darzymy sympatią. Organizatorem imprezy był Samorząd Wychowanków Internatu. W zabawie wzięli udział wychowankowie, wychowawcy internatu, a także Szkolny Klub Wolontariusza z Publicznego Gimnazjum nr 3. W tym wyjątkowym dniu wszyscy zakochani mieli okazję bawić się przy dźwiękach nastrojowej muzyki. Dyskoteka była przeplatana licznymi zabawami i konkursami. Największe zainteresowanie jednak wzbudziła zabawa zaproponowana przez wolontariuszy „Randka w ciemno”, podczas której zostali wyłonieni Królowa i Król Balu. Pierwsza parą i tym samym miano Królowej i Króla balu otrzymali Barbara Ostrowska z grupy  IX, i Maciek Wojtach z grupy V, drugą nagrodzoną parą zostali Patrycja Szemborowska z grupy IX i Andrzej Ostrowski z grupy VII. Obie pary zostały nagrodzone licznymi brawami. Dodatkową atrakcją były drobne upominki-pierniczki w kształcie serca. Wszystkim uczestnikom zabawy Walentynkowej dziękujemy za przybycie i wspólną zabawę.

Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka - 2016

Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka – pod tym hasłem przebiegło pierwsze spotkanie zorganizowane 15.02.2016r. w ramach projektu Towarzystwa Internatów i Burs „Internat przyjazny prawom człowieka”. Zajęcia edukacyjne miały na celu: zaprezentowanie podstawowych praw przynależnych każdemu dziecku, wskazanie na równość wszystkich dzieci wobec prawa oraz uświadomienie konieczności poszanowania praw innych. Wychowankowie wspólnie znaleźli odpowiedź na pytanie: Co to jest prawo? Dowiedzieli się, że ich prawa zapisane są w Konwencji o Prawach Dziecka, następnie podczas pracy zespołowej zostały szczegółowo omówione i przedyskutowane następujące prawa: prawo do ochrony przed przemocą, prawo do edukacji, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do prywatności, a także prawo do tożsamości.

Świąteczne spotkanie ze Szkolnym Klubem Wolontariuszy z PG3 - 2015

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia spotkaliśmy się z wolontariuszami z  zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 3 w Białymstoku. Młodzież wraz z opiekunkami przyniosła elementy do wykonania bombek. Czując ducha przedświątecznej atmosfery ochoczo zabraliśmy się do pracy. Wszyscy wykazali się pomysłowością i stworzyli przepiękne ozdoby, które wspólnie zawiesiliśmy na choince. Przy świątecznym drzewku złożyliśmy sobie życzenia.

 

Dyskoteka na dobry początek

Dnia 5 listopada 2015 r. cała społeczność internatu bawiła się na „Dyskotece na dobry początek”. W czasie imprezy ogłoszono wyniki wyborów do Rady Samorządu Wychowanków Internatu i wyłoniono zwycięzcę na najlepsze hasło wyborcze. Podczas dyskoteki gościliśmy młodzież z zaprzyjaźnionego gimnazjum, która przygotowała ciekawe konkursy i zadbała o dobry nastrój wychowanków. Pozytywna energia towarzysząca uczestnikom, udzieliła się także wychowawcom, którzy tanecznym krokiem wkroczyli na parkiet. Wszyscy wspaniale się bawili przy hitach muzyki disco i z pewnością jeszcze długi czas będą mile wspominać ten wieczór.


Wybory do Rady Samorządu Wychowanków 2015

29 października 2015r. społeczność internacka wybrała Radę Samorządu Wychowanków.
Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą.
Do głosowania byli upoważnieni wszyscy wychowankowie internatu, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród dwudziestu kandydatów.
Komisja wyborcza w składzie: Renata Bujko, Urszula Czech i Maciej Wojtach czuwali nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Po jego zakończeniu komisja wraz z opiekunami Samorządu Wychowanków podsumowała oddane głosy.
 
Funkcję przewodniczącego Rady Samorządu Wychowanków w roku szkolnym 2015/2016 objęła Joanna Bykowska, która otrzymała największą liczbę głosów.
 
Zastępcy przewodniczącej to:
Monika Harasimczuk
Mateusz Piskor
Paweł Bykowski
 
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

43.jpg 68.jpg 76.jpg

 

Rok szkolny 2014/2015

Wieczór Biesiadny - 2015

W czwartkowe popołudnie 28 maja spotkaliśmy się na Biesiadzie przy „ognisku” zorganizowanej przez Samorząd Wychowanków Internatu. Pogoda dopisała, nastroje również, więc boisko szkolne wypełniło się rozśpiewanymi uczestnikami. Trudno się dziwić, bo któż z nas nie lubi bawić się przy znanych piosenkach biesiadnych.

Główną  atrakcją naszej imprezy był znany i lubiany Zespół As, który grając i śpiewając porwał nie tylko do wspólnego śpiewania, ale również do tańca. Uczestnicy z poszczególnych grup wychowawczych losowali rebus z tytułem piosenki, który bez większego problemu odgadywali, a potem wspólnie z zespołem zaśpiewali: „My cyganie”, „Hej sokoły”, „Na zamku”, „Jedzie pociąg”. Trudno wymienić wszystkie piosenki, bo było ich wiele. We wspaniałej atmosferze szybko minęły prawie dwie godziny wspólnego śpiewania.

Jak to przy ognisku, nie mogło zabraknąć gorących kiełbasek, był również słodki poczęstunek, który przygotowali słuchacze Szkoły Policealnej Pracowników Medycznych Nr 2 w Białymstoku pod kierunkiem p. Stanisławy Żabińskiej. Wszyscy świetnie się bawili i zapowiedzieli, że spotkają się za rok na wspólnym śpiewaniu.

 

Wycieczka do Warszawy - 2015

Dnia 23 kwietnia przedstawiciele Samorządu Wychowanków Internatu wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Podróż do stolicy upłynęła szybko i w dobrym nastroju. Sprzyjała nam piękna pogoda. Po przyjeździe najpierw zwiedzaliśmy Warszawski Ogród Zoologiczny. Mieliśmy okazję obejrzeć wiele unikalnych gatunków zwierząt. Odwiedziliśmy m.in.  goryle, szympansy, słonie, żyrafy, lwy, nosorożce, pingwiny, niedźwiedzie polarne, foki, wydry i mnóstwo innych ciekawych,  egzotycznych zwierząt. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy do Manufaktury Cukierków.  Tam oglądaliśmy proces tworzenia małych słodkich arcydzieł,  od momentu wylania karmelu na stół aż do ich  złożenia i pokrojenia. Każdy z nas otrzymał w prezencie paczkę ręcznie robionych cukierków. Przed powrotem do Białegostoku odwiedziliśmy Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidycyjnych Nr 1 gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Zmęczeni, ale szczęśliwi i  bogatsi w nowe doświadczenia  ruszyliśmy w drogę powrotną.

Spotkanie z wolontariuszami
 

Na zaproszenie Samorządu Wychowanków we czwartek 19.03.2015 Szkolny Klub Wolontariusza z Publicznego Gimnazjum Nr 3 odwiedził dziewczynki z gr. II  i X. Wolontariuszki przywiozły w prezencie naszym wychowankom piękne kolorowe doniczki, ziemię  i sadzonki. Spotkanie integracyjne dziewcząt z PG 3 i z SOSW  było bardzo pracowite – wspólnie posadziły wiosenne kwiaty - krokusy, żonkile, prymulki oraz bazylię i szczypiorek, następnie podlały je i umieściły na parapetach. Zarówno wolontariuszki jak i wychowanki z dużym zapałem zaangażowały się w pracę. Kwiaty są wspaniałą dekoracją świetlicy i sypialni, a dowodem tego są uśmiechnięte twarze dziewczynek, które z  zapałem pielęgnują swój wiosenny ogródek.

Bal Walentynkowy - 2015

Walentynki - najbardziej romantyczny dzień w roku jest okazją do okazywania sobie wzajemnie uczuć. My połączyliśmy to z dobrą zabawą podczas Balu Walentynkowego, który zorganizował Samorząd Wychowanków. W pięknie przystrojonej sali odbyła się dyskoteka. Była ona okazją do wspólnej zabawy przy przebojowej muzyce w miłej atmosferze. Wszyscy wychowankowie brali aktywny udział w konkursach z nagrodami, podczas których zostali wyłonieni Królowa i Król Balu. Królową Balu została Julia z gr II, a Królem Kuba z gr I. Imprezę można uznać za udaną, o czym świadczyły uśmiechy na twarzach wychowanków.  Widać było, że wszyscy LUBIMY SIĘ nie tylko w Walentynki.

 

Wybory do Rady Samorządu Wychowanków - 2014

3 listopada 2014 roku w naszym Ośrodku odbyły się wybory do Rady Samorządu Wychowanków. Każdy wychowanek złożył podpis potwierdzający odbiór karty do głosowania, na której następnie zakreślał jedno imię i nazwisko (było też zdjęcie) wybranego kandydata. Kartę wrzucali wychowankowie do zalakowanej urny wyborczej.

Po zakończeniu Wyborów Komisja Wyborcza w składzie: Aleksandra Dzięgielewska,  Mateusz Radkiewicz i Katarzyna Czaczkowska policzyła głosy. W tym roku szkolnym przewodniczącymi Samorządu Wychowanków zostali po raz pierwszy dwaj chłopcy - Mateusz Piskor i Kamil Bajko.

 

Spotkanie edukacyjne Polak Mały – 2014

23 października wychowankowie internatu wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym „Polak Mały” przygotowanym przez edukatorów z Instytutu Pamięci Narodowej. Najpierw wszyscy obejrzeli film „Polskie Symbole Narodowe”, który był wstępem do rozmowy i quizu dotyczącego flagi Polski, godła i Hymnu Narodowego. W drugiej części spotkania wszyscy zgodnie ułożyli flagę Polski z białych i czerwonych kartek. Spotkanie zakończyło się zabawą mającą na celu utrwalenie melodii Hymnu Polskiego. I w taki oto przystępny i różnorodny sposób edukatorzy IPN, którzy przyjechali na zaproszenie Samorządu Wychowanków przybliżyli  wszystkim obecnym takie kwestie jak hymn, godło  i barwy narodowe.

 

 

 

Dyskoteka na dobry początek - 2015

W dniu 17 października 2014 roku o godzinie 17.30 Odbyła się dyskoteka samorządowa pod hasłem „Dyskoteka na dobry początek”, zorganizowana przez Samorząd Wychowanków wraz z opiekunami Panią Agnieszką Baluk i Panią Moniką Korotkiewicz. W zabawie wzięli udział wychowankowie, a także wychowawcy internatu. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili przy największych hitach muzyki disco. W trakcie zabawy dyskotekowej wychowankowie mieli okazję brać udział w konkursach zaproponowanych przez organizatorów. Podczas dyskoteki zostały również ogłoszone wyniki wyborów do Samorządu Wychowanków Internatu. Wynik głosowania był bardzo zaskakujący, ponieważ po raz pierwszy zostali przewodniczącymi dwaj chłopcy – Mateusz Piskor i Kamil Bajko. BRAWO!!!

 Wszyscy bawili się dobrze i miło wspominają dyskotekę, z niecierpliwością czekają już na kolejną zabawę.

 

Ogólnopolska akcja - czytanie „Trylogii”  Henryka Sienkiewicza

W tym roku w ramach akcji Narodowe Czytanie uczniowie w woj. podlaskim oddali się lekturze dzieła Henryka Sienkiewicza. „Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i kształtowała całe pokolenia Polaków – napisał na stronie swojej kancelarii Prezydent RP Bronisław Komorowski, inicjator akcji Narodowe Czytanie. W tym roku odbyła się ona po raz trzeci. Książką, którą wspólnie czytali wszyscy chętni w całej Polsce, była właśnie "Trylogia” Henryka Sienkiewicza.

Na zaproszenie Samorządu Wychowanków „Trylogię” czytali w naszym Ośrodku uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 3 w Białymstoku. Wychowankowie w skupieniu obejrzeli urywki filmów oraz wysłuchali fragmenty książek: „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”.

 

Rok szkolny 2013/2014

Spotkanie z wolontariuszami

W dniu 24 czerwca 2014 r. na zaproszenie Samorządu Wychowanków odwiedzili nasz Ośrodek członkowie Klubu Wolontariusza z Publicznego Gimnazjum nr 3 im. I. Branickiej w Białymstoku. Uczniowie gimnazjum zaprezentowali niezwykle żywiołowe, barwne, przepełnione dużą dawką humoru przedstawienie pt.: "Bajkowa podróż". Nasi wychowankowie z dużym zaangażowaniem nazywali bajkowe postacie (Czerwony Kapturek, Zły Wilk, Shrek, smok, Baba Jaga, krasnoludki, Śpiąca Królewna), odgadywali koleje losu poszczególnych bohaterów przedstawienia. Występom towarzyszyły salwy śmiechu i gromkie brawa - to najlepsza recenzja i nagroda za udaną sztukę.

Biesiada  2014

W poniedziałkowe popołudnie 2 czerwca 2014 r. spotkaliśmy się na „Biesiadzie  przy ognisku” zorganizowanej przez Samorząd Wychowanków Internatu. Sala rekreacyjna wypełniła się rozśpiewanymi uczestnikami.  Trudno się dziwić, bo któż z nas nie lubi pośpiewać sobie dobrze znanych piosenek biesiadnych, tym bardziej, że na gitarze przygrywała i prowadziła Biesiadę  znana i lubiana pani Beata Bogdanowicz. Uczestnicy spontanicznie włączali się do śpiewania przygotowanych przez poszczególne grupy wychowawcze piosenek: „Szła dzieweczka do laseczka”, „Sokoły”, „Stokrotka”, „My cyganie”. Trudno wymienić wszystkie piosenki, bo było ich wiele, jednak we wspaniałej atmosferze nikt nawet nie odczuł, że upłynęły prawie 2 godziny wspólnego śpiewania. Jak to przy ognisku, nie mogło zabraknąć gorących kiełbasek. Wszyscy świetnie się bawili i zapowiedzieli, że spotkają się za rok na wspólnym śpiewaniu.

 

Pożegnanie karnawału 2014

W dniu 24.02.2014 r. odbyła się dyskoteka pod hasłem „Pożegnanie karnawału” zorganizowana przez Samorząd Wychowanków przy pomocy opiekunów Pani Renaty i Pana Waldka oraz wolontariuszek z III Gimnazjum w Białymstoku. W programie oprócz dobrej muzyki nie zabrakło też emocjonujących konkursów. Jak przystało na tradycję „Tłustego czwartku”: każdy z uczestników zabawy miał możliwość skosztowania smacznych pączków. Teraz przed nami okres Wielkiego Postu ale się nie martwimy bo następny karnawał już w przyszłym roku.

Podsumowanie Akcji Góra Grosza - zobacz

Dyskoteka na dobry początek

Dnia 24 października 2013 roku o godzinie 16.30 odbyła się dyskoteka samorządowa „Dyskoteka na dobry początek”. W zabawie wzięli udział wychowankowie, a także wychowawcy internatu. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili tańcząc w rytm ulubionej muzyki. W trakcie zabawy dyskotekowej wychowankowie mieli okazję brać udział w różnych konkurencjach sportowych zaproponowanych przez organizatorów. Podczas dyskoteki zostały ogłoszone wyniki do  samorządu. W tym roku szkolnym przewodniczącym Samorządu Wychowanków została Karolina Gołaszewska, a jej zastępcami Kamil Bajko i Mateusz Kitlas.

Wszystkim uczestnikom dyskoteki bardzo serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę.

                                     Organizatorzy

Agnieszka Baluk

Monika Korotkiewicz

 

Wybory do Rady Samorządu Wychowanków

 

Tradycją już jest, że w październiku w naszym Ośrodku odbywają się wybory do Rady Samorządu Wychowanków. W tym roku szkolnym Rada Samorządu Wychowanków została wybrana po raz szósty.

Kandydatów do wyborów wytypowali wychowankowie podczas zajęć z wychowawcami spośród całej społeczności internackiej.  Później rozpoczęła się kampania wyborcza. Kandydaci wspierani przez koleżanki, kolegów i wychowawców wymyślili i napisali hasła wyborcze. Wszyscy mogliśmy je przeczytać, gdyż były rozwieszone w kilku widocznych miejscach w SOSW.

Wybory do Rady SW mają charakter tajny i przebiegają w atmosferze i scenerii bardzo zbliżonej do wyborów rangi ogólnokrajowej.

17 października 2013r. odbyło się tajne głosowanie. Każdy uprawniony do głosowania złożył podpis potwierdzający odbiór karty do głosowania, na której następnie zakreślał jedno imię i nazwisko (było też zdjęcie) wybranego kandydata. Następnie wrzucał kartę do zalakowanej urny wyborczej.

Po zakończeniu Wyborów Komisja Wyborcza w składzie: Angelika Skonieczna,  Mateusz Radkiewicz i Rafał Czech policzyła głosy.

W tym roku szkolnym przewodniczącą Samorządu Wychowanków została po raz kolejny bardzo lubiana przez wszystkich Karolina Gołaszewska. Pierwszy raz w skład Rady SW weszło dwóch zastępców przewodniczącej - Mateusz Kitlas i Kamil Bajko.

 


Rok szkolny 2012/2013

Wieczór Biesiadny

W poniedziałkowe popołudnie 20.05.2013r. na placu rekreacyjnym Ośrodka odbyła się przygotowana przez Samorząd Wychowanków impreza: "Wieczór Biesiadny" przy "świecowym" ognisku.  Wspólnie z uczennicami  Publicznego Gimnazjum 3, które pięknie grały na gitarach oraz Panem Marcinem akompaniującym na akordeonie śpiewaliśmy piosenki biesiadne.

Wszyscy dobrze się bawili i głośno śpiewali, bo któż  z nas nie lubi pośpiewać sobie dobrze znanych piosenek biesiadnych. Były piosenki harcerskie i obozowe, ale nie mogło oczywiście zabraknąć piosenek cygańskich. Po wspólnym śpiewaniu wszyscy ze smakiem zjedli pyszne, pieczone kiełbaski oraz słodkie pączki. Wszystko to stworzyło niezapomniany klimat, którego niestety nie oddadzą zamieszczone do relacji zdjęcia. 

 

Wycieczka do siedziby Sejmu RP w Warszawie

16 kwietnia 2013r. po raz drugi od chwili powstania Samorządu Wychowanków wybraliśmy się na wycieczkę do siedziby Sejmu RP w Warszawie. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Techniki, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Przewodnik oprowadził nas po licznych salach opowiadając ciekawostki o zgromadzonych tam niezwykłych eksponatach. Do stałych ekspozycji, które oglądaliśmy należą m.in.: transport, mechanizmy grające, górnictwo i hutnictwo, technika gospodarstwa domowego, radiotechnika, górnictwo i hutnictwo. Spacer po Muzeum zakończyliśmy wizytą u Szklanej Panienki. Jest to model szklanej kobiety z widocznymi organami wewnętrznymi. W trakcie pokazu są one podświetlane, a słyszany przez uczestników komentarz wyjaśnia ich budowę i biologiczne funkcje. Zanim odwiedziliśmy siedzibę Sejmu, zjedliśmy obiad w Restauracji „Hawełka”, który jest częścią kompleksu budynków sejmowych. Można tam spotkać osoby znane z transmisji telewizyjnych. Zwiedzanie siedziby Sejmu RP rozpoczęliśmy od największej sali wchodzącej w skład kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - Sali Posiedzeń. Usiedliśmy wygodnie w sejmowych fotelach, a Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych i ważnych rzeczy dotyczących Sejmu i Senatu. Następnie przewodniczka pokazała nam hall główny, w którym znajdują się: tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz gablota z laskami marszałkowskimi. Zobaczyliśmy również makietę kompleksu budynków sejmowych, najdłuższy korytarz sejmowy, nazywany Korytarzem Marszałkowskim oraz przepiękne kręcone schody w części senackiej kompleksu budynków. Droga powrotna minęła nam szybko, humory dopisywały, a dziewczęta z niesłabnącym zapałem śpiewały przez całą drogę znane wszystkim piosenki.

 

 

 

Dzień Dziewczyny i Chłopaka - 2013

11 marca 2013r. Samorząd Wychowanków przygotował miłą niespodziankę swoim koleżankom i kolegom z internatu, z okazji Święta Dziewczyny i Chłopaka. Dziewczęta z zaprzyjaźnionego Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Białymstoku przyszykowały muzyczny podarunek, który uradował niejedną buzię. Prezentem od Samorządu Wychowanków były lizaki i własnoręcznie wykonane laurki. Ten dzień dostarczył wszystkim wielu wrażeń, radości i uśmiechu.

Walentynki 2013

Walentynki to święto wszystkich zakochanych. Obchodzimy je 14 lutego. Tak też było i w tym roku. Wspólnie uczciliśmy najpiękniejsze ludzkie uczucie jakim jest miłość . Wszyscy wspaniale się bawili podczas zabaw i konkursów walentynkowych.  Najpierw młodzież rozwiązała quiz, który miał na celu sprawdzenie wiedzy na temat Święta Zakochanych. Następnie czterech odważnych chłopców miało za zadanie, zebranie jak największej ilości „pomadkowych” całusów od swoich koleżanek. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a zabawa dostarczyła wszystkim wiele radości. „Przed wyjściem na bal” - to ostatnia konkurencja, w której uczestnicy wykazali się pomysłowością w doborze ubioru, makijażu i fryzury dla swoich koleżanek.  Podsumowaniem imprezy był wybór króla i królowej, którzy zebrali największą ilość walentynek. W tym roku koronę otrzymali: Angelika i Marek. Czas między konkursami umilały nam śpiewem przy akompaniamencie gitar wolontariuszki z zaprzyjaźnionego PG 3
w Białymstoku. Nad wszystkimi zakochanymi uczestnikami imprezy czuwał majestatyczny Święty Walenty i jego urokliwe Walentynki.

 

Podsumowanie akcji „Góra Grosza”

 

Już po raz drugi Samorząd Wychowanków aktywnie włączył się do akcji charytatywnej „Góra Grosza”. Naszym celem było zgromadzenie jak największej kwoty pieniędzy na pomoc dzieciom wychowującym się w domach dziecka i pogotowiach opiekuńczych. Dzięki życzliwości wychowanków i wszystkich pracowników Ośrodka uzbieraliśmy kwotę 106,39 zł. W ten sposób pobiliśmy rekord z ubiegłego roku.

Samorząd Wychowanków składa serdecznie podziękowania wszystkim darczyńcom za okazane serce i chęć pomocy potrzebującym.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zdołamy usypać jeszcze większą górę grosza :)

 

 

94 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

15 listopada 2012 r. na zaproszenie Samorządu Wychowanków do naszego Ośrodka przyjechał Szkolny Klub Wolontariusza z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Białymstoku wraz z opiekunkami, aby przypomnieć nam najważniejsze informacje na temat 94 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy wychowankowie uważnie obserwowali potyczki dwóch drużyn odpowiadających na pytania dotyczące Święta Niepodległości w zaaranżowanym teleturnieju „Kocham Cię Polsko”. W skupieniu wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych, które wspaniale zaśpiewał chór, włączając się do wspólnego śpiewania pieśni „My, Pierwsza Brygada”.
Występ bardzo spodobał się widzom, a przedstawiciele Samorządu Wychowanków podziękowali gościom za przybycie wręczając im własnoręcznie upieczone pierniczki oraz obrazki wykonane z gliny.

WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW

         Po raz piąty w naszym Ośrodku odbyły się wybory do Rady Samorządu Wychowanków. 9 października 2012r. odbyło się głosowanie. Na specjalnie przygotowanych kartach wychowankowie zakreślali jedno wybrane imię i nazwisko swego kolegi lub koleżanki, które ich zadaniem najlepiej będzie pełnił rolę przewodniczącego Rady Samorządu Wychowanków. Komisja policzyła głosy, a dnia 15 października na specjalnym apelu zostały ogłoszone wyniki wyborów. W tym roku szkolnym przewodniczącą Samorządu Wychowanków będzie Karolina Gołaszewska, a zastępcą Kamil Bajko. Miejmy nadzieję, że piąty rok działalności Samorządu będzie obfitował w ciekawe wydarzenia.

Rok szkolny 2011/2012

Wycieczka samorządu

Dnia  14 czerwca 2012 roku wraz z p. Moniką Korotkiewicz, p. Waldkiem Szafarą i p. Renatą Kulesza byliśmy na super wycieczce. Pojechaliśmy trasą Soce- Trześcianka- Narew. Na szlaku mogliśmy zobaczyć „Krainę otwartych okiennic”, która zachwyciła nas pięknem drewnianych ościeżnic w oknach. W pamięci na długo nam zostanie ciekawe miejsce jakim jest Prywatne Muzeum Wsi, gdzie znajdują się stare narzędzia wykorzystywane w przeszłości w gospodarstwach rolnych i przedmioty codziennego użytku takie jak kołowrotek, maszyna do szycia, żelazka, warsztat tkacki. Właścicielem muzeum jest Pan Marian Święcki, który nas oprowadzał i opowiadał o zgromadzonych eksponatach. Mogliśmy obejrzeć wystawę starych zdjęć poświęconych Gminie Narew i jej okolicom. Miłym zakończeniem naszego pobytu było ognisko i smaczne kiełbaski.

        

 

Debata Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych

 

13 czerwca 2012r. w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. 2 Korpusu PSZ na Zachodzie w Białymstoku uczestniczyliśmy w Debacie Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych „Czy uczniowie mają wpływ na kształtowanie tożsamości szkoły” organizowanej w ramach XIII Białostockiego Forum Szkół.

Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 9 w Białymstoku, Alfred Komar przywitał przybyłych gości:

Panią Lucję Orzechowską – zastępcę dyrektora Departamentu Edukacji UM w Białymstoku,

Panią Annę Topór – wizytator Podlaskiego Kuratorium Oświaty,

Panią dr Katarzynę Sztop – Rutkowską – socjolog Uniwersytetu w Białymstoku,

Panią Kamilę Przychodzień – pedagog Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego

Następnie pan Sylwester Pilipczuk, prowadzący Debatę, przedstawił przybyłym gościom program spotkania.

W dalszej części Debaty czynni przedstawiciele Samorządów Uczniowskich uczestniczyli w warsztatach, których celem było wypracowanie argumentów dotyczących wpływu uczniów na kształtowanie tożsamości szkoły.

Na koniec prowadzący podsumował dyskusję i zachęcił publiczność do głosowania w celu opowiedzenia się po jednej ze stron. Po zliczeniu głosów ogłoszono wyniki: 65 obserwatorów opowiedziało się za tym, iż uczniowie mają wpływ na kształtowanie tożsamości szkoły, 78 było przeciw.

W podsumowującej części pani socjolog, Katarzyna Sztop – Rutkowska wyciągnęła wnioski. Wg niej wynik Debaty wskazuje na fakt, iż młodzież chce mieć jeszcze większy wpływ na kształtowanie tożsamości szkoły.

Finałem było stworzenie plakatu z odciskami dłoni wszystkich uczestników Debaty.

 

 

BAL  WALENTYNKOWY

 

Dnia 14 lutego 2012 r. tradycyjnie już w internacie SOSW odbył się Bal Walentynkowy.
W organizację i przebieg całej imprezy zaangażowali się wychowankowie przy wsparciu wychowawców grup. Pomagali oni  w dekorowaniu sali oraz prowadzili konkursy w czasie  trwania balu. 

Dyskoteka przeplatała się z zabawami, w których młodzież ochoczo uczestniczyła. Jedna z konkurencji polegała na grupowym wykonaniu na czas, jak najciekawszej ogromnej walentynki. Kolejna z zabaw, przy której dzieci świetnie się bawiły, to „taniec z balonem”.  Podsumowaniem balu było ogłoszenie wyników poczty walentynkowej oraz wyłonienie królowej i króla balu.  W tym roku zaszczytu tego dostąpili Magdalena i Mateusz Chilmon.

Wszyscy uczniowie skończyli Bal Walentynkowy w dobrym i radosnym nastroju, wynosząc w dłoniach dowody sympatii od koleżanek i kolegów.

Akcja „Góra Grosza”

 W dniach od 21 listopada do 2 grudnia nasz Samorząd Wychowanków  włączył się do akcji charytatywnej „Góra Grosza”, której celem było zebranie środków finansowych na pomoc dzieciom wychowującym się w domach dziecka i pogotowiach opiekuńczych.
Wspólnymi siłami udało nam się uzbierać 80,15 zł
 
Samorząd Wychowanków SOSW serdecznie dziękuje za zaangażowanie wszystkim wychowankom i serce włożone w akcję. Wierzymy w to, że w przyszłym roku uda nam się uzbierać jeszcze większą kwotę pieniędzy.

 

WIECZÓR PIOSENKI BIESIADNEJ

 

Dnia 17 listopada 2011r. Samorząd Wychowanków zorganizował wieczór przy świeczkowym ognisku. Śpiewane piosenki biesiadne pozwoliły przywołać wspomnienia z minionych wakacji. Każda grupa przygotowała się do zaśpiewania jednej, wybranej piosenki biesiadnej.

Ognisko nie może obyć się bez kiełbasek, więc i nasze świeczkowisko zostało zwieńczone jedzeniem kiełbasek i bigosu. Wszyscy jedli z apetytem utrudzeni śpiewaniem.

WYBORY DO SAMORZĄDU WYCHOWANKÓW

          Tradycją już jest, że w październiku w naszym Ośrodku odbywają się wybory do Rady Samorządu Wychowanków. Kandydatów wytypowali sami wychowankowie podczas zajęć z wychowawcami spośród całej społeczności internackiej. 25 października 2011 odbyło się głosowanie na specjalnie przygotowanych kartach do głosowania. Komisja policzyła głosy i ogłosiła wyniki. W tym roku szkolnym przewodniczącą Samorządu Wychowanków będzie po raz kolejny Magda Ch., a zastępcą Wojtek R.


Rok szkolny 2010/2011

WYCIECZKA DO TORUNIA

W dniach 31.05.2011 r. – 01.06.2011 r. z okazji Dnia Dziecka przedstawiciele Samorządu Wychowanków SOSW wyjechali na dwudniową wycieczkę do Torunia. Czas minął  błyskawicznie wypełniony po brzegi atrakcjami. Pogoda także  sprzyjała.

W programie wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem  2 godzinny spacer, podczas którego dzieci zobaczyliśmy toruński rynek, Fontannę z Flisakiem, średniowieczne mury i bramy, dom Mikołaja Kopernika, sprawdziliśmy swoje sumienia pod Krzywą Wieżą. Wieczorem uczyliśmy się wypiekać pierniki w jednej z fortecznych sal. Dzień zakończyliśmy ogniskiem na fortecznym majdanie  i zwiedzaniem fortu z pochodniami.

Następnego dnia uczestniczyliśmy w  warsztatach edukacyjno - artystycznych podczas których uczyliśmy się czerpać papier i odbijać pieczęć lakową. Później popłynęliśmy statkiem po Wiśle i obejrzeliśmy w Muzeum Podróżników pamiątki z podróży Tony Halika oraz ekspozycję pt. "Barwny świat Majów". Wróciliśmy do Białegostoku zmęczeni, ale szczęśliwi.

Dyskoteka ostatkowa - „Pokaz mody”

Koniec karnawału zbliża się wielkimi krokami, dlatego Samorząd Wychowanków 3.03.2011r. zorganizował „Dyskotekę ostatkową” połączoną z pokazem mody i atrakcjami „tłustego czwartku”. Przedstawiciele wszystkich grup zaprezentowali się na „wybiegu”, aby ich koleżanki, koledzy i wychowawcy mogli podziwiać najnowsze trendy w modzie i wybrać coś dla siebie z mody: karnawałowej, szkolnej, wakacyjnej, balowej, sportowej, piknikowej, dyskotekowej, spacerowej, ekologicznej, a nawet kosmicznej.
Wszyscy dobrze się bawili, a ostatkowe pączki znikały błyskawicznie w buziach roześmianych wychowanków.

 

Integracyjny Wieczór Walentynkowy

Dnia 17.02.2011r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury odbył się

Integracyjny Wieczór Walentynkowy.

Samorząd Wychowanków wspólnie z Gospodarzami przygotował wiele ciekawych atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyła się "Poczta Walentynkowa". Ilość zebranych kartek decydowała o tym, kto zostanie Królem i Królową Walentynek.

Dziewczęta i chłopcy wzięli udział w konkursie karaoke i w "Tańcu z gwiazdami", a podczas "Randki w ciemno" nasza młodzież mogła bardziej zintegrować się z młodzieżą z MDK.

Na zakończenie zespół "Kiwi" zagrał koncert, który zrobił ogromne wrażenie zarówno na młodzieży jak i na opiekunach. Spotkanie było bardzo udane i wszyscy chętnie będziemy tam wracać.

 

                              Konkurs plastyczny „Oszczędzam, bo chcę...”                              

 Dnia 24 listopada odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem: „Oszczędzam, bo chcę...”. Fundatorem nagród był ING BANK ŚLĄSKI Oddział w Białymstoku. W skład jury wchodzili: pani dyrektor Maria Baluk, pani kierownik Grażyna Dattelbaum oraz przedstawiciel ING Bank Śląski Oddział w Białymstoku.

Do konkursu zgłoszono 40 prac plastycznych. Były bardzo zróżnicowane pod względem tematyki i techniki. Okazało się, że wychowankowie pragną wydać zaoszczędzone pieniądze nie tylko na telefony komórkowe, laptopy, ale mają też bardziej oryginalne pomysły, jak wykupienie klubu Jagiellonia Białystok, wylegiwanie się na plaży pod palmami, a nawet chęć lotu w kosmos.

Jurorzy mieli niezwykle trudne zadanie, bo prace były bardzo ciekawe i włożono w nie wiele pracy. Ostatecznie przyznano cztery nagrody:

I miejsce – otrzymała praca Adama zatytułowana: „Podróż w kosmos”

II miejsce - otrzymała praca Magdy zatytułowana: „Dzięki kontu w ING Banku, spełniam swoje marzenia – laptop”

III miejsce - otrzymała praca Ani zatytułowana: „Mój wymarzony telefon”

IV miejsce - otrzymała praca Mateusza zatytułowana: „Będę spał na pieniądzach na Hawajach”

Nagrodą za I miejsce był telefon komórkowy.

 

Wybory

Dnia 25 października 2010 roku odbyły się ponowne wybory do Rady Samorządu Wychowanków. Komisja wyborcza miała trudne zadanie, gdyż trzy osoby otrzymały tyle samo głosów. Po podliczeniu wszystkich głosów i ponownym głosowaniu przez członków komisji wyborczej okazało się, że na przewodniczącym w tym roku będzie Marcin S. a zastępcą - Magda Ch.

Zdjęcie 1 – Komisja wyborcza zalakowała urnę.
Zdjęcie 2 – Marcin zastanawia się kogo wybrać.
Zdjęcie 3 – Paulina wrzuca kartę do głosowania do urny.
Zdjęcie 4 – Komisja wyborcza podlicza głosy.
 

 

 

Rok szkolny 2009/2010

ROK Z ŻYCIA SAMORZĄDU

1)      16 września 2009r.

Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Prostyni,  zaprzyjaźnionego Ośrodka
w Zuzeli koło Małkini Górnej oraz Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia.

 

2)      06 października 2009r

Wybory do Zarządu Samorządu Wychowanków.

 

3)      19 października 2009 r.

Zebranie Zarządu i Rady SW

 

4)      26.10.2009r.

 „Zabawa z duchami”

 

5)      25.11.2009r.

Udział przedstawicieli Samorządu Wychowanków wraz z opiekunami w IX Forum Samorządów Szkolnych pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Sejmiku Województwa Podlaskiego.

 

6)      Grudzień 2009r.

Akcja „Gwiazdkowy internat”

 

7)      15.12.2010r.

Spotkanie bożonarodzeniowe na zaproszenie Koła Wolontariatu, działającego  przy Gimnazjum Nr 6 w Białymstoku.

 

8)      Marzec 2010r.

„Baby, babki, mazurki”- konkurs na najwspanialsze ciasto wielkanocne

 

9)       14.06.2010r.

Odbyło się  zebranie Zarządu i Rady Samorządu mające na celu:

- przygotowanie się do dyskoteki  kończącej rok szkolny

-  podsumowanie pracy Samorządu w roku szkolnym

- zaplanowanie działań na rok szkolny 2010/2011

 

10)  21.06.2010r.

Dyskoteka kończąca rok szkolny, na której ogłoszono wyniki konkursu na „Czyściocha roku” z każdej grupy wychowawczej.

 

11)  2009/2010

Całoroczna akcja zbiórki zużytych baterii oraz makulatury prowadzona sekcję porządkową.

 

        

 

Wielkanocny Konkurs Baby, Babki, Mazurki

Dnia 25 marca 2010 r. odbył się finał konkursu na najsmaczniejsze ciasto wielkanocne pod hasłem Baby, Babki, Mazurki. W konkursie wzięły udział wszystkie grupy. Jury pod przewodnictwem Pani Kierownik Internatu miało nie lada problem z podjęciem decyzji, ponieważ wszystkie ciasta prezentowały się znakomicie i tak samo smakowały. Pierwsze miejsce zdobyła babka wielkanocna upieczona przez wychowanki z grupy IX. Druga nagrodę otrzymał sernik przygotowany przez chłopców z grupy V, trzecią zaś mazurek wykonany przez grupę VI.

EKODYSKOTEKA

W życiu każdego młodego człowieka niezwykle ważną rolę odgrywa edukacja ekologiczna. Zagadnieniu temu poświęcona została  jedna z naszych imprez  internatowych o nazwie „EKODYSKOTEKA”. Składała się ona z dwóch etapów. W pierwszym dzieci wraz ze swymi wychowawcami miały za zadanie wykonać prace z użyciem surowców wtórnych oraz ułożyć hasło związane z tematem imprezy. W konkursie zwyciężyła grupa najmłodszych chłopców, która przygotowała wspaniałą    ekologiczną  panienkę. W części głównej  wychowankowie brali udział w grach i zabawach, do których należały m.in. quiz wiedzy o ekologii, konkurs na najbardziej oryginalne przebranie wykonane z materiałów zużywalnych oraz konkurencje sportowe – rzuty papierową kulą do celu. W czasie trwania EKODYSKOTEKI w tle pobrzmiewały piosenki związane z tematyką imprezy.

 


 

 

„GWIAZDKOWY INTERNAT”

Sekcja kulturalna Samorządu Wychowanków pod opieką pani Doroty i pani Małgosi w grudniu 2009 r. zaprosiła grupy internackie do wzięcia udziału w świątecznej akcji „GWIAZDKOWY INTERNAT”. W efekcie wszystkie hole, świetlice i pokoje wychowanków zostały przepięknie udekorowane. Wokół zapanował prawdziwie świąteczny nastrój.

ZABAWA Z DUCHAMI

26 listopada 2009r. nowy Zarząd Samorządu Wychowanków zorganizował „Zabawę z duchami”. 

WYCIECZKA

Samorząd Wychowanków rok szkolny 2009/2010 rozpoczął od całodniowej wycieczki do Muzeum Etnograficznego w Prostyni oraz zaprzyjaźnionego Ośrodka w Zuzeli koło Małkini Górnej.

Warsztaty w Muzeum pozwoliły naszym wychowankom poznać kulturę i zwyczaje związane z dawnym życiem ludności wiejskiej. W starej, 150-letniej stodole wykonanej z bali, uczestnicy wycieczki obejrzeli różne sprzęty rolnicze i gospodarskie. Muzeum sztuki i tradycji ludowej w Prostymi posiada specyficzny klimat, z tlącym się paleniskiem, drewnianymi, wykonanymi przez gospodarza ławami i stołami. Ze wszystkich stron spoglądają twarze Jezusa Chrystusa - jest to ulubiony motyw rzeźbiarski artysty.

W skansenie dziewczęta i chłopcy chętnie wysłuchali wykładu Andrzeja Kongiela – artysty ludowego oraz wykonali z masy papierowej koziołki, będące symbolem tych okolic.

 W Zuzeli młodzież z Samorządu postanowiła zwiedzić Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, które znajduje się w miejscu urodzenia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Muzeum mieści się w zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej szkoły, do której Prymas uczęszczał w latach 1908-1910. W pomieszczeniu po lewej stronie odtworzono mieszkanie Państwa Wyszyńskich, po prawej izbę szkolną z początku XX w.

Wychowawcy i wychowankowie z Ośrodka w Zuzeli przyjęli nas bardzo serdecznie. Czas szybko i przyjemnie upłynął na ciekawie zorganizowanych konkursach, zabawach, tańcach oraz pieczeniu kiełbasek przy ognisku. Wychowankowie obu Ośrodków szybko zaprzyjaźnili się ze sobą, tak bardzo, że trudno było im się rozstać. Wyjechaliśmy stamtąd z obietnicą rychłej rewizyty.

 

   

WYBORY

6 października 2009 r. odbyły się ponowne wybory do Zarządu Samorządu Wychowanków. Brało w nich udział 63 wychowanków. Zgodnie z regulaminem można było głosować tylko na jedną osobę. Przez następny rok „rządzić” będzie Magda i Marcin.
internat