A
logo SOSW Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im.Waldemara Kikolskiego w Białymstoku

Projekt "Jestem Europejczykiem i to brzmi dumnie" adresowany jest do wychowanków internatu. Ma on przyczynić się do kształtowania poczucia tożsamości wychowanków i ukształtować ich świadomość jako obywateli  regionu, kraju i Europy. Składa się z trzech bloków tematycznych:

        kulinarnego- poznajemy potrawy charakterystyczne dla innych państw europejskich,

        rekreacyjnego- bawimy się w zabawy lubiane przez dzieci z innych krajów,

        plastycznego- poznajemy piękne miejsca , charakterystyczne dla danego państwa europejskiego i staramy się je uwiecznić różnymi technikami plastycznymi.

            Głównym realizatorem zajęć edukacyjno – rozwojowych są wolontariusze z Wolontariatu Europejskiego „Młodzież w działaniu” i wychowawcy grup wychowawczych. Posumowaniem projektu będzie „Dzień Europejski”, w trakcie którego  będzie miała miejsce degustacja potraw przygotowanych przez wychowanków, przeprowadzony zostanie quiz wiedzy o Europie i Polsce jako państwie europejskim, zaprezentowana zostanie wystawa prac plastycznych z rozstrzygnięciem konkursu na plakat „Jestem Europejczykiem”. Projekt będzie realizowany na przestrzeni roku 2013. Zajęcia w każdym miesiącu przebiegają pod patronatem innego państwa europejskiego. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Luty- Hiszpania

Hiszpania królowała w miesiącu lutym. Nasze wolontariuszki pokazały dzieciom jak przygotować proste hiszpańskie potrawy- tortillę i omlet hiszpański. Na zajęciach plastycznych zrobiliśmy wachlarze- atrybut każdej tancerki flamenco,  na zajęciach ruchowych królowała zaś piłka nożna – bez wątpienia sport narodowy Hiszpanii.

Zajęcia kulinarne

Zajęcia plastyczne

Zajęcia ruchowe

Marzec - Holandia

Marzec to Holandia, kraina tulipanów i czekolady, dlatego w naszym menu znalazły się potrawy z czekoladą: blok i ciasto czekoladowe, a na zajęciach plastycznych robiliśmy tulipany z wytłaczanek od jajek. Na zajęciach ruchowych bawiliśmy się w gry zespołowe.

Zajęcia kulinarne

Blok czekoladowy

Ciasto czekoladowe


 

Zajęcia ruchowe

Kwiecień - Francja

Francja została honorowym patronem kwietnia. Zrobiliśmy wieżę Eiffla. Nie było to łatwe, ale nasza wieża  z pewnością przypomina oryginał. W kuchni zaś  było słodko- ciastka francuskie i mające swój rodowód we Francji faworki smakowały nam wyśmienicie. Na zajęciach ruchowych chłopcy mieli okazję poznać podstawy gry boule.

Zajęcia kulinarne

Ciastka francuskie

Faworki

 

Zajęcia plastyczne

 

Zajęcia ruchowe

 

Maj - Włochy

Maj został miesiącem Włoch, a Włochy to przede wszystkim wyśmienite jedzenie- pasta i pizza. Pizza była też motywem przewodnim zajęć plastycznych- mogliśmy wykonać swoją pizzę z ulubionymi składnikami z masy solnej. Na zajęciach ruchowych królowały zabawy relaksacyjne.

Zajęcia kulinarne

Pizza

Placek włoski

 

Czerwiec - Grecja

Czerwiec upłynął nam pod patronatem Grecji. Poznaliśmy elementy architektury charakterystyczne dla Grecji i namalowaliśmy greckie pejzaże w bieli i błękicie. Przyrządziliśmy sałatkę owocową i typową sałatkę grecką. Zajęcia sportowe rozpoczęliśmy od greckiego tańca – „Zorba”.

Zajęcia kulinarne

Sałatka grecka

Sałatka owocowa

Zajęcia ruchowe

Zajęcia plastyczne